Únik kyanidů do Bečvy Hranický kras a jeho systém neohrozí - TZ Mendelovy univerzity

Výskyt kyanidů v Bečvě, který znamená jednu z největších ekologických havárií posledních let na Moravě, patrně negativně nezasáhne blízký Hranický kras s nejhlubší zatopenou propastí na světě. Kras stejně jako lázně Teplice nad Bečvou leží přibližně 20-30 km po proudu od pravděpodobného místa původu znečištění.
„Zdejší minerální voda, místně nazývaná kyselka je specifický druh podzemní vody. Podstatné je, že její hladina se nachází o 60-100 cm výše, než je hladina v řece Bečvě. Přímé nebezpečí tedy zdejším kyselkám nehrozí. Výše se nachází nejen hladina kyselek ve vrtech, které lázně využívají pro léčebné účely, ale i v Hranické propasti a okolních jeskyních," uvedl Milan Geršl z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně , který se jeskynním systémem v oblasti dlouhodobě zabývá. Podle něj kontaminace podzemního systému včetně minerálních vod v tomto případě nehrozí. Výše než samotná Bečva je v zasažené oblasti i hladina podzemních vod, která vyvěrá v nejnižších místech krajiny a teče do Bečvy.
Více k situaci v blízkosti Zbrašovských aragonitových jeskyní z pohledu Milana Geršla si lze přečíst v tiskové zprávě Mendelovy univerzity zde.